Türk Coğrafyası

[Türk Dünyası][bsummary]

Makaleler

[Makale][bigposts]

Köşe Yazıları

[Köşe Yazısı][twocolumns]

Ankara'da "Türk Devletleri Birliği'ne Giden Yolda Bilge Lider Nazarbayev" Paneli Düzenlendi


Kazakistan Büyükelçiliği ve Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) iş birliğiyle Ankara'da 'Türk Devletleri Birliğine Giden Yolda Bilge Lider Nursultan Nazarbayev' paneli düzenlendi.

İki oturum olarak gerçekleştirilen panelde ilk oturumun konusu "Asya'nın Yükselişi ve Nazarbayev" ikinci oturumun konusu ise "Kültürel Öze Dönüş ve Nursultan Nazarbayev" oldu.


Birinci oturumun başkanlığını Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenol KANTARCI yaparken konuşmacılar: Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Prof. Dr. Orhan KAVUNCU; İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celalettin YAVUZ;
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Toğrul İSMAYİL ve
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Serdar YILMAZ oldu.

İkinci oturumun başkanlığını ise Kafkasya Üniversiteler Birliği Başkanı Prof. Dr. Ramazan KORKMAZ yaparken konusmacilar: Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah GÜNDOĞDU; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulvahap KARA; Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cemile KINACI ve Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Turgay DÜĞEN oldu.

Abzal Saparbekuly
Panlede bir konuşma yapan Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Kazakistan’ın bağımsızlığını kazandığında ülke enflasyonunun binlerle ölçüldüğünü, insanların iş bulamadığını ve maaşlarını alamadığını söyledi.

O dönemden bugüne ülkeyi taşıyan Nazarbayev liderliğinde artık Kazakistan’da yüzde 3 yoksulluğun yaşandığını ve ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının 9 kat büyüdüğünü söyleyen Saparbekuly, “Kazakistan, Sovyet rejiminde tarım ülkesiyken artık bir sanayi ülkesi ve bölgesinde en güçlü ekonomilerden biri.” dedi. 

Türk devletlerinin birliğinin önemine değine değinen Saparbekuly, “Türkiye’nin varlığı, güçlü olması her zaman bize güç vermeye devam edecek. Bütün Türk dünyası olarak güçlü olmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Samruk Yuvası

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder